Vanaf 1 januari 2027 passen we de Recupel-bijdrage aan voor een aantal productcategorieën. Dat doen we omdat we volledig overstappen op het pay-as-you-go-principe. Daarbij stemmen we de bijdrage af op de reële actuele kost voor het inzamelen, transporteren en verwerken van afgedankte elektrische toestellen.
Dit betekent niet dat alle bijdragen stijgen. Voor sommige categorieën werkten we al volgens dit principe, voor andere nog niet. Daardoor stijgen bepaalde bijdragen, blijven andere gelijk en dalen er ook enkele.
We begrijpen dat dit vragen kan oproepen. Daarom bundelen we hier alle informatie overzichtelijk op één plek.
Wat doet Recupel met de bijdrage?
Met de Recupel-bijdrage ondersteun je een brede keten van activiteiten die ervoor zorgt dat elektrische toestellen een nieuw leven krijgen via herstel, hergebruik of recyclage.
- Inzameling, ophaling en verwerking
We bieden een uitgebreid en gratis inzamelnetwerk voor consumenten. Ingezamelde toestellen worden vervoerd naar hergebruik- en recyclagecentra, waar ze worden hersteld, hergebruikt of gerecycleerd. - Preventie, sensibilisering en communicatie
We informeren consumenten en bedrijven over het belang van recyclage en tonen hoe ze correct kunnen inzamelen. - Registratie en rapportage
We registreren hoeveel toestellen op de markt komen en wat ermee gebeurt op het einde van hun leven. Deze gegevens rapporteren we aan de regionale overheden.
Wat verandert er voor mij?
Niet alle bijdragen veranderen. In de tabel hieronder kan je eenvoudig opzoeken wat er voor jouw producten verandert. Je kan filteren, selecteren en de relevante tabel downloaden.
Niet zeker in welke categorie jouw product thuishoort? Via de zoekfunctie kan je eenvoudig de juiste productcategorieën nagaan.
Wat verandert er nog?
Wijziging van de administratieve bijdrage voor professionele toestellen
Voor professionele toestellen rekenen we een administratieve bijdrage aan. Dat komt omdat Recupel niet instaat voor de inzameling, het transport en de verwerking van professionele toestellen. De administratieve bijdrage dekt uitsluitend de kosten voor rapportering, communicatie, preventie en sensibilisering.
Vanaf 1 januari 2027 wijzigt deze administratieve bijdrage van €0,08 incl. btw (€ 0,0661 excl. btw) naar € 0,1000 incl. btw (€ 0,0826 excl. btw).
All-in bijdrage voor professionele temperatuuruitwisselingsapparaten
Voor professionele temperatuuruitwisselingsapparaten rekenen we vanaf 1 januari 2027 een all-in bijdrage aan, net zoals voor huishoudelijke toestellen. Deze toestellen worden immers door Recupel ingezameld voor verdere verwerking.
Concreet wordt de bijdrage voor professionele temperatuuruitwisselingsapparaten (categorie 1.50) gelijkgesteld aan de Recupel-bijdrage van de huishoudelijke categorie 1.1. Vanaf 1 januari 2027 bedraagt de bijdrage voor de categorieën 1.50 en 1.1 €13,0000 incl. btw (€10,7438 excl. btw).
Verandering categorie afwasmachines zonder warmtepomp
Vanaf 1 januari 2027 moeten afwasmachines zonder warmtepomp aangegeven worden in categorie 4.1.1, samen met wasmachines, droogkasten en was-/droogcombinaties zonder warmtepomp, in plaats van in categorie 4.1.2.
Dit zorgt voor een naamswijziging van de betrokken categorieën:
- Categorie 4.1.1
- Huidige benaming: Groot witgoed – textiel > 50 cm
- Nieuwe benaming: Groot witgoed – (af)wassen en drogen > 50 cm
- Categorieën 4.1.2 en 5.1.2
- Huidige benaming: Groot witgoed – keuken
- Nieuwe benaming: Groot witgoed – koken
Download de apparatenlijst 2027
FAQ - Veelgestelde vragen
Hoe wordt de Recupel-bijdrage berekend?
De bijdrage dekt alle kosten voor inzameling, transport en verwerking van toestellen. Ze ondersteunt ook sensibilisering, rapportage en de werking van Recupel.
Voor professionele toestellen, met uitzondering van koel-vries apparatuur, rekenen we een administratieve bijdrage aan. Recupel staat niet in de voor de inzameling, het transport en de verwerking van professionele toestellen. De administratieve bijdrage dekt uitsluitend de kosten voor rapportering, communicatie, preventie en sensibilisering.
Waarom verschilt de bijdrage per productcategorie?
Elk toestel is anders. Factoren zoals gewicht, materialen en het recyclageproces bepalen de kost. Daarom verschilt de bijdrage per productcategorie.
Waarom verhogen sommige bijdragen nu?
Toen Recupel in 2001 werd opgericht, was er nog weinig kennis over de werkelijke recyclagekosten. Bovendien moesten ook de toestellen die voor 2001 op de markt werden gebracht en waarvoor geen enkele bijdrage werd betaald, worden gerecycleerd. Daarom lagen de bijdragen toen hoger en werden er reserves opgebouwd.
Recupel heeft de voorbije jaren deze reserves afgebouwd door systematisch de bijdragen lager te houden dan de werkelijke kosten. Vandaag zijn de reserves op een niveau dat nodig is om de continuïteit te waarborgen waardoor sommige bijdragen nu verhoogd moeten worden. Daarom schakelen we nu volledig over op pay-as-you-go.
Verhogen alle bijdragen?
Neen. Sommige stijgen, anderen blijven gelijk en sommige dalen.
Vanaf wanneer gelden de nieuwe tarieven?
De tarieven gelden voor toestellen die je vanaf 1 januari 2027 op de markt brengt. De nieuwe apparatenlijst kan je hier raadplegen.
Gaan de bijdragen blijven stijgen?
We evalueren jaarlijks de reële kosten voor inzameling en verwerking. Factoren zoals de kost van grondstoffen of de recyclagekost kunnen hierop een invloed hebben, waardoor de bijdragen kunnen stijgen, maar ook dalen. Op basis daarvan wordt de apparatenlijst opgesteld en goedgekeurd door de regionale overheden.